news-details

AB Çin'den ithal edilen elektrikli araçların gümrük vergisini yüzde 38'e kadar artıracak

AB'nin yürütme organı olan AB Komisyonu, Çin'deki bataryalı elektrikli araçlar değer zincirinin “haksız sübvansiyonlardan yararlandığı” sonucuna vararak, Çin'den yapılan BEV ithalatına “geçici telafi edici vergiler” uygulanmasının AB'nin çıkarına olduğunu açıkladı.

AB Komisyonu, “Bu nedenle, yapay olarak düşük fiyatlarla sübvanse edilen Çin ithalatı akışı, AB endüstrisi için açıkça öngörülebilir ve yakın bir zarar tehdidi oluşturmaktadır” dedi.

Salı günü Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Google'a tercüme edilen yorumlara göre, AB kararının olgusal ve yasal dayanaktan yoksun ve “korumacı bir eylem” olduğunu söyledi. Bakanlık, “AB kararında açıklanan bulgular olgusal ve yasal dayanaktan yoksundur” dedi. 

Blok, soruşturmasında işbirliği yapmayan bataryalı elektrikli araç (BEV) üreticilerine yüzde 38.1 gümrük vergisi uygularken, Asya ülkelerinde soruşturmaya uyan ancak “örnek alınmayan” otomobil üreticilerine yüzde 21 daha düşük bir vergi uyguluyor.

Başlıca Çinli BEV üreticisi BYD yüzde 17.4, Geely ise yüzde 20 gümrük vergisi ile cezalandırıldı. AB ayrıca otomobil firması SAIC'e de yüzde 38.1 oranında gümrük vergisi uyguladı. Devam eden AB soruşturmasında her üç üreticiden de örnek alındı.

Komisyon, Şanghay'da bir giga fabrikası bulunan Elon Musk'ın Tesla'sının “kanıtlanmış bir talep” üzerine “kesin aşamada bireysel olarak hesaplanmış bir vergi oranı alabileceğini” söyledi.
 

  Hibya Haber Ajansı