news-details

Alman şirket ve derneklerinden AB’nin Çin’e yönelik ek vergilerine tepki

Alman otomotiv firmaları ve dernekleri, Avrupa Birliği’nin (AB) Çin’de üretilen elektrikli otomobillerin ithalatında ek vergi uygulama kararına tepki gösterdi. Ek vergilerin en fazla 4 ay geçerli olacağı, bu süreçte AB üyesi ülkelerin nihai sübvansiyon karşıtı tedbirleri oylayacağı ve tedbirlerin onaylanması durumunda Çin menşeli elektrikli otomobillere beş yıllık ek vergi uygulanacağı kaydedildi.
Alman otomobil üreticileri ve dernekleri karara büyük tepki gösterdi. BMW CEO’su Oliver Zipse, ek vergi uygulanmasını “çıkmaz bir yol” olarak nitelerken, tedbirlerin Avrupalı otomobil üreticilerinin rekabet gücünü yükseltmek yerine firmaların çıkarlarına zarar vereceğini belirtti.
Almanya Otomotiv Derneği (VDA) Başkanı Hildegard Mueller de ek vergilerin uygulanmasının, Avrupa’nın otomotiv sektörünün rekabet gücünün yükseltilmesine yararlı olmayacağını vurguladı.
Almanya Federal Ekonomik Gelişme ve Dış Ticaret Derneği Başkanı Michael Schumann da konuyla ilgili değerlendirmesinde “AB’nin Çin menşeli elektrikli otomobillere karşı cezai amaçlı ek vergi uygulamasına dair tutumumuz değişmedi. AB’nin tedbirlerine karşı çıkıyoruz. Tutumumuz ve davranışımız Alman otomotiv sektörüyle aynı” ifadelerini kullandı.
 

  Hibya Haber Ajansı