news-details

BETAM: Elektrikli otomobil yaygınlaşıyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) ''Elektrikli otomobil yaygınlaşıyor'' başlıklı notundaki verilere göre, ortalama satılık otomobil cari fiyatı geçen yılın şubat ayına göre yüzde 39,3 arttı. Şubat ayında ortalama otomobil fiyatı 855 bin 781 TL oldu. Öte yandan, otomobil reel fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 bir önceki aya göre ise yüzde 5 düştü.

Araç sınıflarına göre yıllık fiyat artış oranı en yüksek B sınıfında (yüzde 48,7), en düşük E sınıfında (yüzde 26,5) olmuştur. Yaş gruplarına göre en yüksek yıllık artış oranı 20+ yaş grubunda (yüzde 78,5), en düşük artış oranı ise 0-3 yaş grubunda gerçekleşti. (yüzde 37,3).

Ortalama otomobil fiyatı 0-3 yaş grubunda 1 milyon 614 bin TL, 20+ yaş grubunda ise 384 bin 50 TL oldu. Yakıt türüne göre en yüksek yıllık artış oranı Benzin & LPG türünde (yüzde 53,8) görüldü. Elektrikli yakıt türüne sahip araçların fiyatları ise artan marka çeşitliliğinin de etkisiyle geçen yılın şubat ayına kıyasla yüzde 4,4 düştü.

Otomobil talep endeksinin Ocak ayına kıyasla yüzde 4 arttığı aktarılan açıklamada, “Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı 1,3 puan artarak yüzde 19 olmuştur. Bu göstergenin detayları incelendiğinde hem ilan sayısının hem de satılan otomobil sayısının arttığı görülmektedir” denildi.

Otomobil piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullanılan satılık otomobil ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren kapatılan ilan yaşı geçen aya kıyasla 1,8 gün kısalarak 23,3 gün oldu. BETAM’a göre Şubat ayında tüm göstergelerin  ikinci el otomobil piyasasında canlanmaya işaret ediyor.

  Hibya Haber Ajansı