news-details

Dışişleri Bakanlığı: “Pontus” antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir

Bakanlıktan yapılan açıklamada Yunanistan’daki aşırı sağcı grupların, İstiklal Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919’dan 75 yıl sonra, 1994’te, popülist söylemlerle ortaya attığı Pontus iddialarının asılsız olduğu bildirildi.

Pontus’un antik çağda kalan bir tanımdan ibaret olduğuna dikkati çekilen açıklamada “19. yüzyılın sonunda ortaya çıkan Pontusçu faaliyetler, Yunanistan'ın ‘Megali Idea’ planının bir uzantısıdır. Konu esasen Türk ve Rum ahalinin mübadelesi ile sonuçlanmış tarihi bir sürecin asılsız iddialara konu edilerek istismarından ibarettir.” denildi.

Söz konusu iddiaların, Türk-Yunan ilişkilerine zarar vermeyi ve Yunanistan siyasetinin sağduyulu kesimlerini zor durumda bırakmayı hedeflediği aktarılan açıklamaya şöyle devam edildi:

“Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde son dönemde olumlu bir ivme yakalanmıştır. Yunanistan Hükümetinden beklentimiz, sorumsuz bazı siyasetçilerin gelecek nesillerin barış ve huzur ortamında yaşamasını engellemeye yönelik çabalarına karşı net bir tutum ortaya koymasıdır.”

  Hibya Haber Ajansı