img

DS Automobiles, elektrikli dönüşümde yarış dünyasından yararlanıyor


DS Automobiles, ABB FIA Formula E Şampiyonası’nın 9. sezonundaki 4. yarışı olan Hindistan-Hyderabad’ı, Fransız pilot Jean-Eric Vergne ile kazandı. Tamamen elektrikli yarış otomobillerinin mücadele ettiği şampiyonaya başladığından beri 16. zaferini kaydeden Fransız üretici, iki çifte şampiyonluk ve alınan en yüksek puan sayesinde, şampiyona tarihindeki en yüksek başarı seviyesine ulaşmanın gururunu yaşıyor.

DS Automobiles, Formula E’ye zaferler ve yarış deneyimi kazanmak için katılıyor. Yarış, hem donanım hem de yazılım açısından yeniliği hızlandıran, gerçek bir açık hava laboratuvarını temsil ediyor. Özel yol pistlerinin gereklilikleri sayesinde, DS Performance yalnızca ultra yüksek performanslı aktarma organları geliştirmekle kalmayıp, bir Formula E aracının temel parametrelerini yöneten son teknoloji yazılımlar da geliştiriyor. Bu yazılımlar marka için fiziksel parçaların üretimine kıyasla, nispeten sınırlı maliyetlerle elde edilebilecek önemli bir teknoloji transferinin kaynağı da oluyor. Bu konudaki en önemli örneklerinden biri de rejeneratif frenleme sistemi olarak dikkat çekiyor.

Formula E’de kazanmak için hızlı olmak ve aynı zamanda frenleme sırasında enerjiyi mümkün olan en verimli şekilde geri kazanmak büyük önem taşıyor. Bunu başarmak için, DS Automobiles’in yarış bölümündeki mühendisler, yarışların bu önemli unsurunu optimize eden algoritmalar tasarlıyor. DS Performance’ın Formula E aracılığıyla yazılım hakkında öğrendiği her yeni gelişim, DS Automobiles’in E-TENSE şarj edilebilir hibrit ve elektrikli otomobilleri üzerinde çalışan Ar-Ge ekipleri için de yararlı bilgiler sağlıyor. Yeni DS 7 E-TENSE 4x4 360, doğrudan Formula E’den gelen enerji geri kazanım yazılımını kullanıyor. Önceki modellerde kullanılan sistemden daha verimli olan bu yazılım, fren pedalına uygulanan basıncı analiz edip yönetim optimizasyonu sağlayarak benzeri görülmemiş frenleme özellikleri sunuyor.

DS Performance Direktörü Eugenio Franzetti:

“Motorsporları, araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz için çok değerli. Bu nedenle DS Automobiles, ürün gamında elektrikli dönüşümü gerçekleştirmek için Formula E Dünya Şampiyonası’na katılmayı seçti. Birçok sezon boyunca elde edilen deneyim, bugünün ve yarının yol otomobillerinin gelişimi için çok faydalıydı ve hala da öyle. Bunun bariz bir örneği; Formula E’de üzerinde çalışılan, sınırları zorlanan, ardından tüm E-TENSE yol otomobillerimize aktarılan frenleme sırasında enerji geri kazanımı sistemidir.”

Stellantis Yazılım Direktörü Yves Bonnefont:

“Formula E’de otomobiller arasındaki farkı, enerji verimliliği yaratır ve bu, büyük ölçüde rejeneratif frenlemeyi, invertörü ve bataryayı yöneten yazılıma bağlıdır. Bugünlerde, maliyetle ilgili herhangi bir sorun olmadığı için, yarışlardan doğan bu teknolojileri yol tipi elektrikli araçlara aktarmak kolay. Bu, finansal açıdan şeffaf ve aynı zamanda teknolojide bazı inanılmaz ilerlemeler sağlayan bir adım.”

DS Automobiles’in Formula E’ye girmesinden beri elde edilen önemli başarılar:

93 yarış

4 şampiyonluk

16 zafer

45 podyum

22 pol pozisyonu

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.