F1 serisinin en yumuşak üç lastiği Soçi’ye geliyor

Mugello’da serinin en sert lastiklerinin kullanılmasından iki hafta sonra Pirelli şimdi de Soçi’ye serinin en yumuşak lastiklerini getiriyor:

LASTİKLERİ SEÇME NEDENLERİMİZ

  • Mugello’da serinin en sert lastiklerinin kullanılmasından iki hafta sonra Pirelli şimdi de Soçi’ye serinin en yumuşak lastiklerini getiriyor: C3 hamurlu P Zero Beyaz sert, C4 hamurlu P Zero Sarı orta ve C5 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak.
  • Lastikleri pek zorlamamasıyla bilinen Soçi pistinin düzgün asfalt yüzeyi, bu kararda etkili oldu.
  • Soçi’de havanın genellikle ılıman olması ve yüksek enerjili fazla viraj olmaması nedeniyle P Zero F 1 serisinin en yumuşak lastikleri ideal seçim oluyor.
  • Soçi pistinin 2014 yılında açılmasından bu yana geçen sürede asfalt zemin giderek olgunlaştı. Öte yandan, pist oldukça düşük tutuş seviyeleri sunmasıyla da biliniyor.
  • Lastik seçimi aslında C2, C3 ve C4 hamurların kullanıldığı geçen yıla göre bir kademe daha yumuşak. 2019 yarışında pilotların çoğu tek pit stop yaptı. Sıralamaya giren 15 pilottan sadece beşi iki pit stop yaptı ve bunda da güvenlik aracının etkisi büyük oldu.
  • En zorlu viraj olarak bilinen sol yönlü “Turn 3”, 750 metrelik sabit yarıçapıyla en çok sol ön lastiği çalıştırıyor. Pistin geri kalanı ise çoğunlukla yavaş veya orta hızlı 90 derecelik virajlardan oluşuyor. Olimpik Parkın çevresinde inşa edilen Soçi bu nedenle şehir pisti hissi veriyor.

 

PİST ÖZELLİKLERİ

MARIO ISOLA – F1 VE OTOMOBİL YARIŞLARI DİREKTÖRÜ

“Rusya Grand Prix, geçen yılla aynı döneme denk gelen ve orijinal takvimdeki yerini koruyan oldukça az sayıdaki yarıştan biri. Öte yandan, ilave hız kazandırmak ve lastik stratejisini biraz daha zorlamak için geçen seneye göre bir kademe daha yumuşak lastikler seçtik. İlk kez 2019’da tanıtılan azaltılmış diş derinliği sayesinde bu yılın daha yumuşak C3, C4 ve C5 seçimi, pilotları yarış boyunca lastikleri yönetmek zorunda bırakmadan her üç hamuru da kullanmaya teşvik edecek diye düşünüyoruz. Geçen yıl stratejinin dengelemeden ciddi anlamda etkilendiği ve ayrıca 2020 otomobillerinin tüm zamanlardan daha hızlı olduğu dikkate alındığında takımlar bu yılın Rusya Grand Prix yarışına bazı bilinmezliklerle gelecek. Bununla birlikte, Soçi lastikleri pek zorlamayan bir pist; dolayısıyla tek pit stoplu bir yarış görmemiz yine de mümkün. Takımlar, bunun en hızlı seçenek olup olmadığını serbest antrenman sırasında çözecek. Takımların mümkün olan her durumda tek pit stop hedeflediği düşünüldüğünde bunun popüler seçim olmasını bekliyoruz.”

 

MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (düz yarış lastikleri)

EOS EĞİM LİMİTİ

 

24.0 psi (ön) |

20.0 psi (arka)

-3.25° (ön) |

-2.00° (arka)

 
       

 

DİĞER PIRELLI HABERLERİ

  • Prema takımında yarışan genç Renault pilotu Oscar Piastri, Mugello’daki son yarışta Formula 3 şampiyonluğunu kazandı ve bu unvanı alan ilk Avustralyalı oldu. Pirelli, 19 yaşındaki pilota önümüzdeki yıl Formula 2’ye yükselmesi için destek olmak amacıyla 300.000 € değerinde bir burs verecek.
  • Formula 3 sona erse de Formula 2 Rusya yarışıyla devam edecek. Mugello’da babasının Ferrari F2004 otomobiliyle piste çıkan Mick Schumacher, F2 sıralamasında liderliği elinde tutuyor.
  • Pirelli’nin gelecek yıldan itibaren tek resmi lastik tedarikçisi olacağı Dünya Ralli Şampiyonası geçen hafta Türkiye etabıyla yeniden başladı. Pirelli’nin en yüksek sıralamayı alan sürücüsü Kajetan Kajetanowicz, Skoda otomobiliyle Ralli 2 klasmanının birincisi oldu.


Hibya Haber Ajansı

Okunma