news-details

Forex analizi

Türkiye

Yurt içi piyasalar bayram tatili sonrası bugün işlem görmeye başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cuma gününe kadar Londra’da yatırımcı toplantılarına katılacağına ilişkin haber akışları takip edilecek.

Yurt içinde bugün tüketici güven endeksi ve Bütçe dengesi verileri açıklanacak.

Euro Bölgesi

Euro Bölgesi nihai Tüfe verisi yıllık %2,6 olarak teyit edildi. İngiltere’de dün açıklanan mayıs ayı TÜFE rakamı yıllık bazda %2,0 seviyesine gerilerken, yaklaşık üç yılın ardından hedef seviyeye dönmüş oldu. Bugün İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) toplantısı piyasaların takibinde yer alacaktır. Genel beklentiler BoE’nin haziran toplantısında faiz oranlarında değişime gitmeyeceği yönünde şekilleniyor. Piyasalar BoE’in Ağustos toplantısında ilk  faiz indirimine gideceğini fiyatlamaya devam ederken, toplantı sonrasında yapılacak açıklamaların  satır aralarında ilk faiz indiriminin zamanlamasına dair ip uçları aranacaktır. Bu sabah açıklanan veride Almanya’da üfe verileri beklentilerin altında aylık ve yıllık sırasıyla %0 ve %-2,20 açıklandı.

Bugün, BoE faiz kararı ana gündem olurken Euro Bölgesi tüketici güven endeks verisi takip edilecek.

ABD

ABD mayıs ayı perakende satışlar beklentilerin altında %0,1 olarak açıklandı. Bir önceki aya göre artış görülse de beklenti altında gelmesi tüketici harcamalarındaki yavaşlamaya işaret etti. Sanayi üretimi ise aylık beklentilerin üstünde %0,9 olarak açıklandı. Fed üyeleri faiz indirimleri konusunda aceleci olunmayacağına ve daha fazla güvene ihtiyaç olduğuna ilişkin yönlendirmelerini sürüyor. Bugün özellikle şahin tarafta bulunan Fed Başkanı Kashkari ve Barkin açıklamaları takip edilecek.

Bugün, ABD’de tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve imalat endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı