FX Piyasaları

Dolar / TL bu sabah 8,60'ın hafif altında fiyatlanıyor. Risk iştahının zayıfladığı ve Dolar endeksinin (DXY) yakın zirvesinin üzerine çıktığı ortamda kurda, yaşanan düşüşlerin ardından, kısa vadeli tepki yükselişleri görülebilir.

USD/TRY: Haftaya başlarken Delta varyantı ile birlikte artan vaka sayıları ve enflasyon endişeleri piyasalar üzerinde etkisini gösteriyor. Asya başta olmak üzere çoğu borsa endeksi satıcılı bir seyir izlerken, zayıf risk iştahıyla birlikte ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %1,30 seviyesinin altında. Dolar endeksi (DXY) ise yakın zirvesi olan 92,8'in hafif üzerinde. ECB faiz kararı, temmuz ayı küresel imalat ve hizmet PMI verileri ve ABD konut verileri ile işsizlik maaş başvurularının öne çıktığı haftada enflasyon konusu ve Delta varyantı kaynaklı vaka sayıları risk unsuru olarak duruyor. Bu risk unsurları dikkate alındığında şu aşamada piyasalarda kısa vadeli risk iştahı zayıf kalmaya devam edebilir. Risk iştahının zayıfladığı ortamda, bir süredir pozitif ayrışan TL'nin de bu sabah satıcılı bir görüntü sergilediğini ve emsallerinden bir miktar negatif ayrıştığını izliyoruz. Cuma günü 8,48'li seviyelere kadar gerileyen ve haftayı 8,5250 seviyesinden kapatan Dolar / TL bu sabah 8,60'ın hafif altında fiyatlanıyor. Risk iştahının zayıfladığı ve Dolar endeksinin (DXY) yakın zirvesinin üzerine çıktığı ortamda kurda, yaşanan düşüşlerin ardından, kısa vadeli tepki yükselişleri görülebilir. Olası yükselişlerde sıralı dirençler olarak 8,6250 - 8,66 ve 8,71 takip edilebilir. Diğer yandan olası düşüşlerde, 8,52 - 8,45 ve 8,40 sıralı destekler olarak izlenebilir.

EUR/USD: Veri gündemi açısından görece sakin haftada küresel piyasalarda enflasyon konusu ve Delta varyantı kaynaklı riskler fiyatlamalarda belirleyici olabilir. Diğer yandan, bu hafta perşembe günkü ECB toplantısı da ön plana çıkmakta. ECB'nin yeni enflasyon stratejisi sonrası ilk toplantıda, özellikle enflasyon hedefine ulaşana kadar faizlerin düşük kalacağı ifadesinin korunması fakat fiyat hedefine ulaşmada daha güçlü bir taahhüt beklenmekte. Varlık alımlarına yönelik bir değişiklik de olabilir. Fiyatlamalara baktığımızda, en azından ECB toplantısına kadar Dolar'ın güçlü kalabileceğini ve paritenin ilk etapta 1,1740 desteğine kadar geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Olası düşüşlerde bu seviyeden tepki gelmemesi durumunda 1,17 - 1680 ve 1,1640 sıralı hedefler gündeme gelebilir. Diğer yandan olası yükselişlerde 1,1850/60 bölgesi güçlü direnç konumunda. Olası yükselişlerde bu bölgenin kırılması durumunda 1,1930 seviyesine kadar yükseliş görülebilir. Ara direnç 1,1885 seviyesinde.

XAU/USD: Enflasyon endişelerinin devam ettiği ortamda Fed'in güvercin duruşunu sürdürmesi Ons Altın'ın dirençli durmasını sağlayabilir ki ekonomilerde kısmi yavaşlamaya işaret eden veriler ve Delta varyantı kaynaklı riskler de Ons Altın için destekleyici. Bu kapsamda, Dolar güçlenmesi kaynaklı değerli madende gözlenen baskının sınırlı kalmasını ve değerli madenin güçlü 1.792 desteğinin üzerinde kalmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1.825 önemli direnç. Şu aşamada, kısa vadeli olarak değerli madende söz konusu seviyeler arasında bant hareketi görülebilir. Söz konusu seviyelerin dışında ise aşağıda 1.774 destek, yukarıda 1.850 direnç konumunda.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma