Günün gelişmeleri

Cuma günü yurtiçinde Merkezi yönetim bütçesi Haziran ayında 25,03 milyar TL açık verdi.

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde Merkezi yönetim bütçesi Haziran ayında 25,03 milyar TL açık verdi. Faiz dışı açık ise 15,62 milyar TL olarak kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Haziran ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 113,4 milyar TL, bütçe gelirleri 88,3 milyar TL oldu. Böylelikle ilk 6 aya ait 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde merkezi yönetim bütçe açığı ise aynı dönemde 32,5 milyar TL olarak gerçekleşti. BİST100 endeksi geçen haftanın son işlem gününü % 0,29 değer kaybederek günü 1.363 puandan tamamlarken işlem hacmi 8,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,86 ile sanayi olurken en çok kaybettiren ise % 1,56 ile madencilik oldu. Usd/Try ise Türk Lirası’nda değerlenmenin devam etmesiyle Cuma gününde geri çekilişini sürdürdü.

Bugün arife günü olması nedeniyle borsada işlemler yarım gün gerçekleşecek. Ayrıca Temmuz ayına ait tüketici güveni izlenecek. Yurtdışı borsalarda sert satışların yaşanmasının ardından bugün BİST100’de de satış eğiliminin devamını izleyebiliriz. Usd/Try’de ise sabah saatlerinde alımlar görülürken bayram süresi boyunca sığ piyasada volatilitenin artıp artmayacağını izleyeceğiz. Özellikle küresel bazda dolar endeksindeki hareketler Usd/Try’nin yönünü belirleyecekken bu seviyelerden tekrardan alımlar gözlemlenebilir.

ABD: Cuma günü ABD’de aylık bazda perakende satışlar % 0.6 artarken aylık bazda çekirdek perakende satışlarda benzer şekilde beklentilerin üzerinde % 1.3 olarak gerçekleşti. Korona virüs kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından vatandaşların tüketimlerini artırması büyüme tarafına olumlu katkı yaparken harcamalar yoluyla enflasyona destek vermesi ise enflasyonun bir süre daha yüksek kalacağının işareti olarak okundu. Michigan enflasyon beklentisi % 4.8’e yükselirken Michigan tüketici güveni ise beklentilerin altında kalarak 80.5 puana geriledi. ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri baskı altında kalmaya devam ederken düşüşlerinde devam ettiğini izliyoruz. %1.26’lara kadar düşen tahvil faizleri bugün % 1.29 seviyesinden işlem görmekte. Dolar endeksinde ise yükseliş eğilimi devam ediyor. Dünyada beklediğimiz gibi dolar endeksi yükselirken 10 yıllık tahvil faizlerinin buna ayak uyduramaması delta varyantının belirsizliğinden  kaynaklanmakta. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ABD'de yeniden açılma döneminde bir süre yüksek enflasyon beklediğini söylerken enflasyonda geri çekilme noktasında Başkan Powell ile aynı görüşleri paylaştığının altını çizdi. OPEC+, küresel petrol arzını Ağustos ayından itibaren günlük 400 bin varil artırma konusunda uzlaştı. OPEC'ten yapılan açıklamada, ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasına karar verildiği, 10. Bakanlar Toplantısı'nda varılan anlaşmanın süresinin ise Nisan 2022'den 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığı ifade edilirken Mayıs 2022'den sonra Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın üretim taban seviyelerini artırmaları kararlaştırıldı. Grubun bir sonraki toplantısı 1 Eylül'de yapılacak. Kararın ardından petrol fiyatlarındaki düşüşün devam ettiğini görüyoruz. Petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin etkisiyle borsalarda da düşüş yaşanırken özellikle altın fiyatlarında aşağı yönlü baskının kuvvetleneceği bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki sert düşüşe rağmen altın fiyatlarında yükseliş görülmemesi ve güçlenen dolarla birlikte altın fiyatlarında baskının artmasına sebep olabilir. ABD borsaları Cuma gününü satıcılı kapattı. Artan korona virüs vakaları, petrol fiyatlarında görülen geri çekilme ve enflasyon endişelerinin etkisiyle haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı.

Bugün ABD’de NAHB fiyat endeksinin 82 puan gelmesi bekleniyor. Piyasalar yavaş yavaş gözünü 28 Temmuz’da yapılacak olan Fed faiz toplantısına çevirdi.

EURO BÖLGESİ: Cuma günü Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verilerinde aylık bazda TÜFE beklentiler dahilinde % 0.3 açıklanırken yıllık bazda TÜFE’de benzer şekilde % 1.9 olarak gerçekleşti. Çekirdek TÜFE aylık bazda % 0.3 gelirken çekirdek TÜFE aylık bazda % 0.9 ile beklentiler dahilinde açıklanırken herhangi bir değişiklik yaşanmadığı izlendi. Enflasyon hala Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) simetri enflasyon oranı olan % 2’nin altında seyrediyor. ECB bu yüzden varlık alım programını şu an için azaltmaya çok fazla yaklaşmasa da enflasyondaki gelişmeleri yakından izlemekte. Eur/Usd paritesinde satış baskısı sürerken Eur/Try’de Türk Lirası.2ndaki değer kazancıyla Cuma günü düşüşünü sürdürdü. Avrupa borsaları Cuma gününü satıcılı kapatırken küresel borsalarda yaşanan gelişmelerin Avrupa borsaları üzerinde de etkilerini izledik.  Avrupa borsaları korona virüs vakaları, petrol fiyatlarında görülen geri çekilme ve enflasyon endişelerinin etkisiyle haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan gelecek aylık Bundesbank raporu takip edilecekken piyasaların gözü 22 Temmuz’da açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararında olacak. Daha önce Başkan Legarde bu toplantıda sözlü yönlendirme değişikliğine gidilebileceğinin mesajını vermişti. Verilecek mesajlarda yeni para politikası yol haritası çıkarılacakken varlık alımlarının azaltılması noktasında piyasalarda sinyal arayacaktır.

BİST100:

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1356 seviyesinin altında önce 1341 ve arkasından 1329 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1372 direncinin kırılması halinde önce 1382 ve arkasından 1400 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP:

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1488 seviyesinin kırılması halinde önce 1498 ve arkasından 1507 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1478 desteğinin altında önce 1465 ve arkasından 1453 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY:

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5240 seviyesinin kırılması halinde önce 8.4990 ve arkasından 8.4465 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.5500 direncinin üzerinde önce 8.5880 ve arkasından 8.6540 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN:

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1804 seviyesinin altında önce 1797 ve arkasından 1791 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1817 direncinin kırılması halinde önce 1822 ve arkasından 1827 direnci test edilebilir.

 

ŞİRKET HABERLERİ

#AKSUE AKSU ENERJİ– Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 150 milyon TL’ye yükseltilmesi işlemi Ticaret Sicil’de tescil edildi.

#ANHYT ANADOLU HAYAT – Ocak – Haziran döneminde prim üretimi %9,58 artışla 795,6 milyon TL’ye yükseldi.

#BAGFS BAĞFAŞ – Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün Haziran ayında İdari Yaptırım Karar tutanağına konu idari para cezası ve tesis faaliyetlerinin durdurulması idari işlemlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talepli olarak açılan dava sonucunda  yürütmenin durdurulmasına karar verildiği açıklandı.

#BMSCH BMS ÇELİK – Şirket ile Philadelphia'da yerleşik bir firma arasında 150 tonluk Çelik Hasır Satış Sözleşmesi imzalandığı, sevkiyatların Ağustos 2021 dönemi içinde gerçekleştirileceği açıklandı.

#EGPRO EGE PROFİL – Borsa Ana Pazar’da işlem gören şirket paylarının aracı kurum tarafından likidite sağlayıcılık faaliyetinde bulunma talebi Borsa tarafından olumlu karşılandı.

#FROTO FORD OTOSAN – Şirketin Yeniköy Fabrikasında yıllık izin dolayısıyla 26 Temmuz -15 Ağustos arasında üretime ara verileceği açıklandı.

#GSDHO GSD HOLDİNG / #GSDDE GSD DENİZCİLİK – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Nehir Maritime Limited ile Itochu Corporation şirketinin garantör olduğu bağlı ortaklığı Laurel World Maritime arasında, 2023 yılında teslim edilmek üzere Japon Imabari tersanesinde inşa edilecek 38.000 DWT taşıma kapasitesine sahip 1 adet kuru yük gemisi alımı konusunda sözleşme imzalandığı açıklandı.

#MAALT MARMARİS ALTIN YUNUS – Divan Talya Oteli'nin yeniden yapım süreci ile ilgili olarak devam eden çalışmalar kapsamında ÇED raporu için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıldığı açıklandı.

#PEKGY PEKER GMYO – Sermaye artırımından elde edilen fon ile 416,8 milyon TL’lik fon girişi sağlandığı, Fon ile yurtiçi ve yurtdışındaki yatırımlar için öngörülen 5,5 milyon TL’lik kısmın faaliyet giderlerinin finansmanında kullanılacağı, 86,4 milyon TL’nin ise finansal borç ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

#SISE ŞİŞECAM – Rekabet Kurumu tarafından şirket hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısının 18 Ağustos’ta yapılacağı medyada yer aldı.

#TUKAS TUKAŞ – Şirketin paylarının tamamına sahip olduğu 30.000 euro sermayeli Tukaş Gmbh unvanlı şirketin kapanış işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#VESTL VESTEL – Rekabet Kurulu tarafından şirketin %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Vestel Ticaret’e idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına ilişkin gerekçeli kararının iptali talebiyle Mahkeme’ye açılan davanın istinaf yolu açık olmak üzere reddedildiği açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 28 – 30 Temmuz tarihleri arasında toplanacak.

#MANAS.HE MANAS ENERJİ YÖNETİMİ – Şirket payları 27 Temmuz'da Borsa'da işlem görmeye başlayacak. Halka arz büyüklüğünün 2,58 katına karşılık gelen 20.138.086 adet talep geldiği açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 666.801 adet pay 2,72 – 2,76 TL fiyat aralığından geri alındı.

#SISE ŞİŞECAM – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 1.500.000 adet pay 7,51 – 7,57 TL fiyat aralığından geri alındı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma