news-details

İklimlendirme sektörü temsilcisinden 2023 yılında 140 milyon dolar ciro

2023 yılında 140 milyon dolar ciro açıklayan Form Şirketler Grubu, bu gelirin yüzde 20’sini ihracattan elde etti. Grup, 2024 yılında ürün çeşitliliğini ve ihracat yaptığı ülkeleri artırarak bu oranı yüzde 30 seviyelerine çıkarmayı hedefliyor.

Azerbaycan, Kıbrıs, Gürcistan, Türkmenistan ve Libya gibi ülkelerde bölgesel distribütörlükleri bulanan Form Grup, Türki Cumhuriyetlerde de partner firmalarla yer alıyor.

“İhracat ağımızı genişletiyor, küresel pazardaki konumumuzu güçlendiriyoruz”

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun,  ihracat stratejilerinde Orta Doğu’dan Avrupa’ya uzanan geniş bir coğrafyada etkili olmayı ve merkezi klima ürün gruplarında ihracat payını yüzde 30’luk bir seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Büyüme hedefi doğrultusunda, yerli üretim klima santralleri, ısı geri kazanım cihazları, ısı pompaları ve fancoil üniteleriyle Avrupa, eski Doğu Bloğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika pazarlarına yoğunlaşarak ihracat ağlarını genişleteceklerini belirten Korun, şunları dile getirdi:

“Bu genişlemeyi, sadece finansal bir başarı olarak değil, aynı zamanda küresel bir oyuncu olarak etkimizi artırma ve değerlerimizi dünya çapında yayma fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Form MHI Klima Sistemleri tarafında ise faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki pazar payımızı yerel ortaklarımızla birlikte artırırken, yeni ülkeleri de ihracat ağımıza katacağız. Yakın hedeflerimiz arasında Tunus, Cezayir ve Fas var.”

“Form Freva ile Form Şirketler Grubu’nun ihracat rakamlarını daha da artıracağız”

2024 yılında faaliyete geçen Form Freva’nın Form Şirketler Grubu’nun ihracat rakamlarına katkı sağlayacağını belirten Tunç Korun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Form Şirketler Grubu’na yeni dahil olan Form Freva, faaliyete başladıktan çok kısa bir süre sonra, ilk üretimini ve ilk ihracatını gerçekleştirdi. Soğutma Kuleleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Form Freva ile tüm üretimlerde kalite çıtasını yüksekte tutarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında satış rakamlarımızı artıracağız. Gelecek üretimlerimizle hem sektörümüze hem de ülkemize ihracat anlamında ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz.”

  Hibya Haber Ajansı