news-details

Piyasalara bakış

Endeks nasıl  performans gösterdi

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.07 düşüş ile 9,382 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 9,382 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 9,634 seviyesini gördü.

Hisseler endeksi nasıl etkiledi

Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. SISE (3.79 puan) ve ASTOR (0.82 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, THYAO (-28.05 puan) ve AKBNK (-19.41 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

Yabancı aktivitesi nasıl

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 18 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %1.88 ile FROTO ve %1.74 ile GUBRF olurken, en fazla azalan hisselerin ise %4.65 ile KOZAL ve %3.10 ile TOASO olduğu göze çarpıyor.

Hacim ne yönde ilerliyor

BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 7 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 23 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %35 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.22 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-2.44 seviyesinde gerçekleşti.

Hisselerin momentum trendi nasıl

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 14 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise EKGYO ve PGSUS hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

Dünden bugüne öne çıkanlar

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta ASELS, ASTOR ve KOZAL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise THYAO, AKBNK ve PETKM ön plana çıkıyor.

Kaynak: Halk Yatırım

  Hibya Haber Ajansı