news-details

VİOP teknik analizi

“Haziran 2024 Vade Endeks 30 Sözleşmesi”

Hafta boyu gelen tepki hareketi ile yükselişe geçen ve düşen kanalının dışına çıkan Haziran Vadeli 30 Sözleşmesi, bayram tatili öncesindeki son işlem gününde bu yükseliş serisini sonlandırdı ve günü 105.25 puan düşerek 11540.75 seviyesinden kapadı.

Borsaya yönelik işlem vergisinin ertelenmesinin ardından gelen yükseliş serisinin bayram öncesi son gün sonlandığını gördük. Teknik göstergelerin bazılarında bozulma izliyor olmamıza rağmen bazı kısa vadeli göstergeler de pozitif görünümünü koruyor.

Dahası, özellikle kısa vadeli düşen trend kanalının kırılmasına ek olarak, 50 günlük üssel ortalamanın üzerindeki seyrin kalıcılaşıyor olmasını, son işlem gününden önceki yükseliş serisinin devamı için olumlu sinyaller olarak değerlendiriyoruz.

Halen düşen kanalın üst bandının üstünde seyir edilmesi ve daha önce sözleşmenin ciddi bir tepki aldığından dolayı önemli bir destek seviyesi olarak gördüğümüz 11450 seviyesinin üzerinde kalınmasını da sözleşme açısından olumlu buluyoruz.

Bu doğrultuda ilk destek seviyesi olan 11450 üzerinde taşınan pozisyonlar korunabilir.

Son işlem gününden önceki tepkinin devamında ilk olarak 11818 seviyesinin izlenmesini öneriyoruz. Bu seviyenin geçtiğimiz haftalarda önemli bir destek-direnç olarak çalışmasına ek olarak 22 günlük ortalama direnci olması, bu seviyeyi önemli görmemize neden oluyor. Bu seviyede kar realizasyonları görülebileceği gibi yükselişin ivmeleneceği de görülebileceğinden dikkatle takip edilmesini öneriyoruz.

Yaşanabilecek olası 11450 altına geri çekilmelerde ise 11198 ve 11114 alt destekler olarak takip edilebilir.

Kaynak: A1 Capital

  Hibya Haber Ajansı